Back To Top

Jan Hájek – „Rád bych přišel o svou práci. Nehody ale nejspíš budou pořád.“

Hlavní inspektor provozu paraglidingu, Jan Hájek, je jeden z mála lidí, kteří by rádi přišli o svoji práci. To by se ale stalo, kdyby žádné padáčkářské nehody nebyly. Ty jsou totiž tématem dnešního podcastu. V rámci českého paraglidingového létání patří nehody právě do jeho gesce.

Podcast ale není tak úplně o detailním rozboru každé jednotlivé nehody, přestože se u některých z nich samozřejmě zastavíme.

V rozhovoru se bavíme obecněji o určitých společných příčinách nehod, o vlivu technického pokroku na jejich důsledky a dozvíte se taky, jaká je role inspektora při vyšetřování nehod.  

Nemohl jsem se nezeptat na bohužel tragickou nehodu Tomáše Ledníka z minulého roku, kterou pan Hájek v podcastu dovysvětluje.

Obsah rozhovoru:

0:55 – průběh vyšetřování nehod
5:16 – nejzvláštnější nehody
9:30 – společné jmenovatele nehod
15:30 – jsou tradičnější místa nehod v Česku?
21:20 – začátky českého paraglidingu a nehody
23:38 – Tomáš Ledník a jeho tragická nehoda
29:00 – doporučení a rady pilotům z hlediska bezpečnosti
41:23 – vize do budoucna

Podcast

Podcast je umístěný na platformě anchor.fm i na platformách
Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Breaker, Overcast, Pocket Casts, RadioPublic, Stitcher, včetně příslušných mobilních aplikací.

Profil Jana Hájka

Hlavní inspektor provozu paraglidingu, Jan Hájek, je ve funkci již od roku 2008, přičemž do roku 2011 můžeme mluvit o „prvním funkčním období“. Poté po několikaleté pauze se na místo hlavního inspektora vrátil a od roku 2016 působí opět ve stejné funkci. Sám tento vyznavač adrenalinových sportů (např. base jump) přiznává, že řešit nehody není nic příjemného.

Žije v Heřmanově Městci.

Odkazy

Zakladatel projektu, nadšený paraglidista, sportovec a příležitostný filmmaker. "Na létání mám rád svobodu, zodpovědnost, spektakulární pohled na přírodu a nepřenositelné zážitky. Létání je pro mě hodnota, která mne obohacuje."