Back To Top

VIDEO: Roldanillo, Kolumbie – nejmenší FAI

22.1.2022 Roldanillo, Kolumbie – 41 km FAI

Roviny.

Podle předpovědi má být dnes celý den vysoká a odpoledne má sprchnout. Používám stejně jako v Česku model Icon dostupný ve Windy a i tady funguje skvěle, uhodl zatím všechny tři dny. Ráno jsou navíc před startem dlouho mraky, tak startujeme až v 10:30. Po startu je to dlouho šudláni půlek a trvá půl hodiny, než najdu pořádný stoupák. Před La Unionem mám dobrou pozici, ale přeskok mi nevyjde. Po cestě nejsou žádné mraky a letět dál by byla jistá vyhnívka. Proto se vracím, ale musím přeskočit dvě žebra. Mám rezervu tak 20 metrů, jinak bych žebro nepřeletěl a skončil na zemi.

Spousta křídel letí do rovin, tak se odvažuji taky. Dnes to stejně na žádný rekord nebude, tak můžu den využít aspoň takhle. Ze začátku je to v rovinách ještě větší trápení než v horách. Tu a tam půlková bublinka, ve které udělám jednu otočku a musím hledat jinde. Hodně mi pomáhají ostatní křídla, bez nich bych byl na zemi po prvním stoupáku.

Rozhoduji se udělat co nejmenší trojúhelník, ale kvůli mrakům letím dost cik-cak. U Zarzalu konečně chytám dnes nejlepší trojapůlkový stoupák a do Roldy to mám na dokluz. Ale abych uzavřel trojúhelník, tak bych si potřeboval ještě aspoň 100 m přitočit. Vidím devět křídel hnít, ale já před Roldou těch sto metrů zázrakem doberu. Ještě musím vyřešit jeden problém – mezi Roldou a startem prší. Letím dál a když na mě spadne pár kapek, tak obracím na oficiální přistávačku. U ní jsem fakt rád, že se na svá přistání můžu spolehnout. Všude samý strom, plot z ostnatého drátu, plácků na přistání tu moc není. Ale i tak to zvládám s přehledem.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.