Back To Top

VIDEO: Roldanillo, Kolumbie – stín na mraku

20.1.2022 Roldanillo – 67 km návrat

Na konec a skoro zpátky.

Startujeme dnes o půl hodiny dřív než včera a na dostupech je to znát. Ale hlídám si výšku, letím opatrně, tak se do žádných problémů jako včera nedostávám. Před přeskokem La Unionu si doletím trochu dopředu k pěknému mraku, ale nic moc dobrého tam není, tak se musím kus vracet. Odměnou mi je parádní stoupák až do základny.

Dostupy se postupně zvedají a taky je fakt, že když jsem pod mrakem sám, tak si dotočím až základnu, tam dokončím otočku a pak letím podle azimutu. V mraku kolikrát ještě nějakých 100 m nastoupám, takže se dnes dostanu až nad 2500 m n.m. Po vyletění z mraku někdy skončím až nad dalším mrakem a jednou na něm vidím svůj vlastní stín – jedna z nejkrásnějších věcí, co jsem kdy viděl. K dalšímu mraku kolikrát doletím skoro až u základny, takže ani nemusím moc dotáčet a rovnou valím dál.

Cesta zpátky hezky ubíhá – náročný přeskok u Tora letím předem, kde si na půl cestě dotočím u mraku, takže to zvládnu až před přední hranu. Včera jsem skončil mezi první a druhou a znamenalo to konec. Původně jsem to chtěl letět zadem až u třetí hrany, ale tam je pak přeskok strašně vysoko a těžko bych se přes něj dostával. U startovačky La Union mě to zase krásně nakopne, točím dnes nejlepší stoupák 4,2 m/s integrovaně.

Včera jsem letěl hodně podle terénu, dnes se orientuji skoro výhradně podle mraků a je to mnohem lepší. Nicméně na konci to poruším a kvůli tomu skončím na zemi. Letím podél hrany, ale kus před ní je velký mrak – u hrany je akorát masivní klesák, ve kterém proletím kolem celého mraku. Pak mě navíc asi spláchne už začínající pacifická bríza. Letím podél terénu, ale snos mám dobrých 45° směrem do údolí! Nebo možná mě jenom nasával ten mrak. Na návrat k mraku už je pozdě, tak si radši včas vyberu fotbalové hřiště na přistání, nad ním pro jistotu udělám jednu 360° a v pohodě přistávám.

Dnes podstatně lepší let než včera. Na start jsem se sice nevrátil, za něj to tím pádem taky neprotáhl, ale i tak jsem spokojen.

Na silnici u mě skoro hned zastavuje malý náklaďáček, na kterém se jede o dost pohodlněji než na motorce. Řidič ani nic nechce, ale nacpu mu aspoň desítku.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.

Leave a Comment