Back To Top

VIDEO: Řevničov – rekord startovačky

26.7.2020 Řevničov – 23 km rekord startovačky

Rekord Řevničova.

Na Řevničově jsem jednou doletěl na konec a zpátky, čímž jsem tam udělal rekord. Pak mi ho Tonda Plátěnka o pár metrů vzal, protože u startu letěl ještě trochu doleva. Můžu ho zkusit překonat zase o pár metrů zaletěním u startu nebo na konci ještě trochu dál, odletem (což se nám s Víťou jednou povedlo, ale lízli jsme TMA) nebo můžu doletět na konec a zpátky dvakrát za sebou, což je hodnocené líp než návrat. Právě to je dnes můj plán.

Když vyjíždím z Prahy, tak akorát začíná pršet, ale věřím radaru, satelitu a předpovědi. Deštěm bych měl projet a za ním bude hezky, což se taky potvrzuje. Vítr fouká 4 m/s JJZ a má to tak ještě několik hodin vydržet. Na Řevničov ideální. Start je díky tomu v pohodě, ani nejsou žádné extra nárazy.

Za gajblem se mi podaří vytočit 300 m nad start a díky tomu letím dál s pohodlnou výškou. První otočka v pohodě, v gajblu cestou zpátky trochu bojuji. Visím na místě asi 20 m nad úrovní startu a nedokážu s tím nic udělat. Nakonec šlápnu do speedu, vyrazím na začátek stromů a tam už se prosadím.

Při otočce si zaletím trochu za start, což jsem bohužel na začátku neudělal. Druhé kolo je trochu těžší, termika už mi nepomůže. Gajbl přelétám nadvakrát a pak se zase trochu vyzvedám. Těsně před koncem trochu znervózním – výšku mám pod 40 m nad start, což minimálně považuji za bezpečnou hladinu a přede mnou je dlouhý plochý les. Letím proto radši trochu dopředu, ale tím samozřejmě výšku dál ztrácím, protože to tam tolik nenosí. Nakonec se dostávám nad paseku, kde by se dalo v nouzi přistát a trochu se uklidňuji. Naberu výšku zpátky, zaletím si trochu za konec hřebene a vyrážím zpět. Z paseky nad vysoké stromy se mi nechce s malou výškou, tak se zase chvíli vyzvedávám, až se tam nakonec pustím. Nese to hezky, takže kritickou pasáž se špatným únikem přelétávám v pohodě. Gajbl cestou zpátky tentokrát v pohodě, kousek před ním se mi podaří vyzvedat. U startu je snad sto vlaštovek, ale nevím, v čem tam lítají. Prolétávají docela velkou oblast, ale nepřijde mi, že by to v ní nějak stoupalo.

Na startu si můžu pohodlně přistát nahoře, ale rozhoduji se to ještě trochu protáhnout a letím až k vesnici – vracet už se nemusím.

Pak mám v plánu ještě trochu groundit a trénovat top-landingy, ale už to zesláblo, tak jen slítávám. Cestou domů zase trochu zmoknu.

Obvykle se nehoním za výkony, ale dnes jsem po největší uletěné vzdálenosti šel. Bylo to ale s maximální bezpečností, podmínky jsem skvěle vychytal. Takhle ideální Řevničov jsem ještě nezažil a nedovedu si představit, že by to mohlo být ještě lepší.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.