Back To Top

Girardova kritika top-landingů na Mont Blancu aneb v žabkách na střeše Evropy

Před pár dny došlo v okolí nejvyšší alpské hory Mt. Blanc (4809 m n.m.) k zajímavé termické situaci, kdy se dalo ve stoupácích protočit až nad tuto „střechu Evropy“. Touha pilotů přistát na vrcholu a zdokumentovat si událost musela být rozhodně velká.

foto: FB Antoina Girarda

Antoine Girard kritizuje piloty

Na kopci jich ten den bylo asi 200 a mě zaujal příspěvek jednoho z nich, známého dobrodruha Antoina Girarda, který se na svém facebookovém profilu ostřeji pustil do těchto pilotů.

Je přesvědčený, že ten den neměla na Mt. Blancu dobrá třetina pilotů co dělat a že si piloti málo uvědomovali rizika opětovného startu v tak vysoké výšce. Že zkrátka nedomysleli ani případný nucený odchod pěšky dolů, kdyby se zhoršily podmínky.

Zmínil například, že v takových výškách je již méně kyslíku, což má vliv na samotný pohyb i koncentraci mysli, a připomněl, že při jiné expedici ve výšce přes 6900 m n. m. měl i on sám možnost přistát kvůli fotce na jednom z vrcholů, ale kvůli vlastní bezpečnosti to neudělal.

Ten den se většina pilotů naštěstí dostala bezpečně z Mt. Blancu, přesto to však bohužel stálo život jednoho člověka.

Girard klade otázku, zda stojí pro ego riskovat vlastní život, a apeluje na vlastní pocit odpovědnosti.

Kinga kritizuje Girarda

V následné zajímavé diskusi jiná závodnice letošního Redbullu, Kinga Masztalerz, sice pochválila Antoina za jeho moudrý příspěvek, ale neváhala mu připomenout fakt, že sám přistál kvůli fotce na vrcholu Mt. Blancu a ukázal se (dokonce v žabkách) těm, kterým má jít příkladem.

foto: FB Antoina Girarda

Co si o takových věcech myslíte vy? Je to bezpečná zábava? Přistáli byste taky pro dobrou fotku?

PS: Pokud byste nám chtěli pomoct Girardův příspěvek do češtiny přece jen přeložit, dejte prosím vědět. Nejsme bohužel francouzštináři.

Zakladatel projektu, nadšený paraglidista, sportovec a příležitostný filmmaker. "Na létání mám rád svobodu, zodpovědnost, spektakulární pohled na přírodu a nepřenositelné zážitky. Létání je pro mě hodnota, která mne obohacuje."