VIDEO: Staňkovka – trénink

15. 9. 2021 Jakub Vrána
2.6.2021 Staňkovka – trénink nestandardních situací

Volej.

Chci jít dnes pro změnu na Beroun, ale přijde mi to moc slabé a z východu, tak jdu radši na Staňkovku, kde to na východní vítr jde v gajblu. Při slabém větru taky na Berouně hrozí, že člověk nepřeletí dráty.

Na startu fouká ideální vítr, jen trochu zleva, ale ne nějak zvlášť. Obloha je ale bohužel komplet zatažená vysokou, tím pádem chodí jen půlkové, výjimečně jedničkové stoupáky, ale jednou se zvednu až 70 m pod prostor. Letím směrem na Karlík – údolí bych přeletěl, ale na Karlík už nejspíš ne. Stoupáků je dnes poskromnu, takže se moc nedá spolehnout na to, že bych cestou něco potkal. Vracím se proto zpátky. Mírňoučké podmínky využívám aspoň na trénink, který už jsem si chtěl dát dlouho, ale moc na něj není nikdy příležitost. Na přeletu samozřejmě vůbec ne a i když jsem jen u kopce, tak to na jaře bylo většinou turbulentní, což na trénink není taky ideální. Někdy ráno nebo večer v lamináru většinou zase člověk nenastoupá do potřebné výšky. Dnes je vzduch extrémně klidný, ale vytočit se přeci jen dá a na odlet to není – ideální příležitost. Jednak zkouším točit doleva, což je moje slabší strana. Když se dostanu aspoň 250 m nad zem, tak dělám nějaké figury. S půlkou speedu, na kterém nejčastěji létám, dělám levý, pravý a čelní klapanec. Při čelním mě trochu překvapí, že se křídlo samo nezotaví a nějakou dobu letí dolů a dozadu. Vyřeším to až pumpnutím brzd. Dojde i na levou a pravou spirálu, kterou jsem jednou před deštěm neúspěšně zkusil – dnes se obě povedly v pohodě. Zkouším i negativky, ale ty se mi nepovedou – po twistu na Col Rodelle si úplně netroufám podržet ruku pod zadkem.

Fouká zleva, takže je lepší držet se v gajblu vlevo. David při prvním letu lítal vpravo od startu a vyhnil, tak mu po telefonu trochu radím.

Pak to zeslábne, já se nalepím na svah, ale najednou mě to na něj táhne ještě víc, že mám nakonec nad stromy jen pár metrů. Ale vyberu to a zase se vyzvedám. Už bohužel musím končit – zrovna, když vysoká odchází. Volá mi žena, ať vyzvednu syna ze školy. Říkám, že za 40 minut můžu být ve škole. Jsem tou dobou zhruba v úrovni startu, takže si celkem věřím, že se za 20 minut dokážu vyzvedat, přistát nahoře, sbalit a odjet. Když bych to nezvládl a přistál dole, tak je to tak hodina navíc. Ale sebedůvěra mi vyšla, vyzvedat jsem se dokázal.

Vítr se pak prý ještě víc stočil, takže kdo už nebyl ve vzduchu, tak měl smůlu.

Dnes úplně jiný den než jindy, ale za trénink jsem rád. Ve spirálách jsem zase získal jistotu, poklapat si to neuškodí a negativky budu muset ještě trénovat.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.