VIDEO: Silný vítr

1. 12. 2020 Jakub Vrána

Létání v silném větru – start, speed, točení stoupáků, přistání, rizika

V silném větru jsem zažil několik nepříjemných situací. Neprosadil jsem se před hranu a musel jsem letět na přistání dozadu. Klaplo mi to nízko nad posledním stromem na hraně. Sfouklo mě to vedle kopce a už jsem se nevyzvedal. Schytal jsem front-stall na speedu. Několikrát mě to potahalo po startovačce, když jsem se třeba jen snažil dát křídlo do květáku. Mnohokrát jsem šel taky pěšky z kopce, častěji kvůli silnému větru než kvůli slabému.

Přesto mám silný vítr radši než slabý – radši bojuji o to, aby mě to nepřefouklo, než abych se ve slabém větru udržel. Jsou s tím ale rozhodně spojena větší rizika.

Na startu se při silném větru vyplatí křídlo rozložit co nejníž. Získám tím prostor, abych mohl pod křídlo vyběhnout a nevyhodilo mě do vzduchu a následně za start. Při mírném větru zvedám křídlo s jedním Áčkem v každé ruce, ale při silném větru držím obě Áčka v pravé ruce a v levé mám Céčka. Levopravé kyvy, které se rozdělenými Áčky dobře vyrovnávají, nejsou při silném větru obvykle problém. Mnohem užitečnější je mít pod kontrolou předozadní pohyb. Při startu není čas ztrácet čas – zvednout křídlo, možná trochu utlumit Céčkama, zároveň vyběhnout pod křídlo, otočit se pokud možno bez twistu a letím. Když to dopředu moc neletí, tak hned dávám speed, ale ten samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost klapnutí a zhoršuje možnost na ně včas reagovat.

V silném větru lítám dál od hrany. Je to jednak kvůli snížení rizika přefouknutí v případě nějakého nárazu. A jednak je přímo nad hranou vzduch nejvíc narychlený dozadu, ale už moc nejde nahoru, takže to ani není výhodné.

Není pravda, že v silném větru nejde vyhnít. Některé chyby silný vítr naopak umocňuje. Pokud se dostanu vedle kopce, tak je tam vítr narychlený dozadu, ale nejde nahoru. Čím blíž kopce se snažím letět, tím je vítr rychlejší, ale akorát mě to splachuje. Může se vyplatit naopak od kopce trochu poodletět, v mírnějším větru se prosadit dopředu a tam se teprve pokusit před kopec vrátit.

Někdy mám pocit, že jen visím na místě a propadám se dolů. V takové situaci šlápnu půlku nebo celý speed, abych se aspoň někam pohnul. Na mém low-B křídle to o moc rychleji neletí, ale i prvotní hup po šlápnutí speedu způsobí, že to aspoň vyrazí dopředu.

Někdy se skoro celá trimová rychlost spotřebuje na to, abych se vůbec udržel před kopcem. Takže když chci někam letět, musím šlápnout do speedu. Když je např. moje trimová rychlost 10 m/s a fouká 8, tak můžu podél svahu letět 6 m/s. Když mi půlka speedu zvedne rychlost na 12 m/s, tak se má rychlost podél svahu zvýší na 9. A pokud na celém speedu letím 14 m/s, tak to podél svahu dá 11,5. Takže i když mi speed přidal jen 40 % rychlosti vůči vzduchu, tak má rychlost vůči zemi stoupla skoro na dvojnásobek. V ještě silnějším větru nebo s výkonnějšími křídly je rozdíl ještě výraznější.

V silném větru se stává točení stoupáků poněkud problematické. Nejdřív je potřeba dostat se dost daleko před kopec, abych při otočce nenaboural do svahu. A pak samozřejmě platí, že čím silnější vítr, tím silnější potřebuji stoupák. Ve slabém větru můžu točit nějakou půlku a být pořád před kopcem. Když to zkusím v silném větru, tak jsem hned za ním. Z toho taky plyne, že se musím už v menší výšce rozhodnout, jestli odletím. Ve slabém větru zkouším vytočit aspoň 500 m nad start, než něco podniknu. Když se mi to nepovede, tak se vrátím před kopec a zkouším to znovu. V silném větru už jsem třeba 200 m nad startem tak daleko za kopcem, že už není cesty zpět. Rozhodnout se zkrátka musím dřív.

Pokud při přistání couvám, tak si vysednutý šlápnu půlku speedu a pustím ho až těsně nad zemí. Uši nízko nad zemí nepoužívám, přijde mi to nebezpečné. Po dosednutí křídlo ruším brzdami až pod zadek a mám s tím dobré zkušenosti, existují ale i jiné techniky – klapnout ho Áčky (a pak brzdy) nebo ho zrušit Céčky. Hezky to ukazuje Greg Hammerton na svém kanálu. Stejně tak ukazuje, jak dát křídlo do květáku v silném větru – chce si to nejdřív stoupnout trochu bokem a pak doběhnout k uchu. Ani po přistání totiž nemusí být vyhráno, křídlo se může dál zvedat.

V silném větru je riziko nehody vyšší a v situaci na hraně je lepší nestartovat. Taky je dobré si uvědomit, že vítr může po startu ještě zesílit.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.