VIDEO: Řevničov – žárlení

25. 11. 2021 Jakub Vrána
23.9.2021 Řevničov – 11 km návrat v silném větru

Žárlivý Řevničov.

Můj oblíbený Řevničov začal poněkud žárlit na Cukrák, protože se z něj letos stala má nejnavštěvovanější startovačka. Takže i když má být letové okno jen asi dvě hodiny dopoledne, tak vyrážím, pak to má zesílit. Navíc se to má stáčet víc na západ.

První let startuji se spodkem kokonu naruby, to se mi ještě nepovedlo. Prkýnko není vevnitř, ale venku. Přistávám do svahu pod startem a dávám prkýnko správně – příště by to asi šlo udělat rukou i za letu.

Při druhém letu si nejprve na variu kalibruji výšku vzhledem ke startu, tu obzvlášť na Řevničově hodně používám. Potom se letí fajn, ale v gajblu Řevničov pořád dělá uraženou. I když ho přelétám skoro ze +100 m nad startem, tak nedoletím, musím se vracet a dostanu se dokonce až pod úroveň startu. Na druhý pokus už trochu natočím a přeskakuji s rezervou. Západní část hranky je ale víc omývaná větrem, takže nedoletím ani k serpentinám a musím se vracet. Při přeskoku gajblu zpátky letím 65 km/h, což naznačuje, že to zesílilo asi trochu dřív. Před startem pěkně vytočím a podívám se kus nad pole, ale nakonec pokorně přistávám dole pod startem.

Je krásně, domů se mi ještě nechce, tak na startu groundím. Během toho to ale zeslabuje a dokonce se vítr i trochu srovnává, tak nevydržím a jdu do toho znovu. Tentokrát se letí parádně. Zatímco při předchozím letu jsem proti větru bez speedu skoro stál, teď letím občas i 20 km/h. Navíc se dá často přitočit, chvíli letím se třemi káňaty. Až na samý konec mě ale Řevničov tentokrát nepustí, budu si ho muset asi udobřit trochu víc. Před poslední pasekou klesnu z +300 na +40 a radši to otáčím. Po návratu protahuji za start, čímž ztratím akorát výšky a přistávám tentokrát nahoře.

Pak si říkám, že jsou ideální podmínky na trénink cobra-launche, který jsem nikdy nedělal, a daří se mi hned napoprvé, pak ještě několikrát. Křídlo si dám rovnoběžně s větrem a povytáhnu ho za ucho (A3). Pak stačí brzdou mírně korigovat, aby se nesklopilo dopředu a zůstalo kolmo k zemi a po chvíli samo vyjede.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.