Back To Top

VIDEO: Ranská maturita

14.9.2019 Raná – 14 km FAI Ranská maturita

Maturita a nácvik wingoverů.

Fouká slabý severovýchod, ale termika by to měla přetlačit. Vypadá to na krásný den, dělají se i kumuly, i když předpověď ještě ráno slibovala bezoblačnou. Slunce se občas schová za cirry. Postupně startuje osm pilotů včetně Víti a Ericha a všichni jdou jen na přistání. Já čekám na startovačce na vrcholu asi půl hodiny a konečně se mi zdá, že jde bublina. Chci startovat, ale náběžka mi na zemi přepadla dolů. Rychle si to srovnávám, mezitím z hlavní startovačky startuje jiný pilot a skutečně stoupá. Bez paniky startuji za ním a taky stoupám, pak startují i další. Dostoupám do 700 m.n.m. a jako skoro vždy z toho vypadávám. Ostatní piloti naštěstí stoupají jinde, tak za nimi letím a zachytávám se.

Nefouká skoro žádný vítr, tak se rozhoduji pro Ranskou maturitu. Vyrážím na Oblík a daří se mi držet v pěkné výšce. Jeden stoupák točím s větroněm – pomáhá mi s ustřeďováním, ale z jeho křídla pod úhlem 45 stupňů mám velký respekt. Protínám kružnici 200 m od vrcholu a letím na Milou. Taky ji protínám a mířím zpátky na Ranou. Už je mi jasné, že to tentokrát zvládnu. U Rané chytám pětkový stoupák, který mě vynese až nad 1500 m.n.m., ale k základně mraku se dnes nedostanu. Různé mraky jsou různě vysoko a v 1500 m.n.m. jasně vidím některé pode mnou, ale ten můj je ještě o něco výš. Maturita je splněná, výšku mám nádhernou a přistávat se mi nechce. Letím k Lenešicím a pak skoro zase až na Milou. Cestou se koukám do aplikace Flyskyhy a snažím se vypozorovat, jak se mění klouzavost a rychlost vůči zemi se speedem a bez něj. Vzduch ale asi není úplně stabilní, tak čísla poskakují, aniž by se mi podařilo vypozorovat, že je speed nějak ovlivňuje.

Mám za to, že jedno z pravidel maturity je přistát u kopce, ze kterého se startovalo (což je omyl), tak už moc nechci riskovat a držím se u Rané. Pomalu se blíží čas, kdy jsem chtěl odjíždět domů, tak přebytečnou výšku využívám ke zkoušení wingoverů. Nijak to nepřeháním, ale pohoupu se hezky ze strany na stranu. Snažím se držet směr a když mi to na jednu stranu ujede, tak si druhé zhoupnutí trochu protáhnu.

Přistávám v klidu u Skleníku. Dnes senzační den, kdy se dalo ve vzduchu udržet úplně bez námahy. Vzhledem k SV větru jsem váhal, jestli vůbec jít, ale zpráva z meteoalarm.paragliding.xyz mě přesvědčila.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.

Leave a Comment