VIDEO: Pojedu svahovat?

17. 11. 2020 Jakub Vrána

Předpověď pro svahování – Windy s Paragliding Mapou, porovnání předpovědí, spolehlivost modelů

Ráno se obvykle podívám na Windy. Používám ho prakticky výhradně s mým pluginem pro zobrazení startovaček z Paragliding Mapy. Díky pluginu se na mapě líp orientuji a také se v bublinách startovaček zobrazují klíčové informace a odkazy na další zdroje, které často potřebuji.

Prvním takovým zdrojem je meteogram, který se zobrazí při kliknutí na symbol počasí. Na meteogramu poznám, jestli bude v nejbližších dnech pršet a jak moc bude v jakých výškách mraků. Koukám se typicky jen na jedno blízké místo, ostatní místa v mém akčním radiusu jsou na tom obvykle podobně. Po zběžném pohledu na nejbližší dny přepínám na hodinovou předpověď. Ta stojí 20 EUR ročně, ale za tu cenu se rozhodně vyplatí. Dalším benefitem Windy Premium jsou víckrát denně aktualizované předpovědi. Když nějaký den vypadá nadějně (žádný déšť, málo mraků, vítr 3-6 m/s), tak se na ten den posunu a vyberu místo, kde se mi vítr zdá nejlepší. Podívám se na porovnání předpovědí větru, která se zobrazí kliknutím na vítr v bublině.

Jako primární předpověď používám ICON, protože jsem si dělal dlouhodobé porovnání předpovědi se skutečně naměřenými hodnotami z meteostanic a ICON spolu s AROME vyšly nejlépe. Pak teprve byl Aladin, dále GFS a jako nejhorší se ukázalo ECMWF. AROME není k dispozici pro celou republiku, proto používám ICON. Nicméně vždy se koukám na porovnání všech předpovědí, protože když se shodují, tak je slušná šance, že vyjdou. Když se rozchází, tak během dne na sondách sleduji, která předpověď nejspíš vyjde. Taky pak samozřejmě vím, jestli má vítr postupně zesilovat nebo zeslabovat. Šipkami na klávesnici se pak posouvám po hodinách a sleduji, jak se předpověď mění.

Svahovat chodím, když základní vítr neklesá pod 3 m/s a nestoupá nad 6. Nejradši mám 4 m/s z dobrého směru. Odradí mě nárazy nad 10 m/s.

Řada pilotů doporučuje sledovat i výškový vítr, což Windy a plugin podporují. Klávesami Page Up a Page Down nebo na posuvníku vpravo se dá výška měnit, což se v bublině projeví. Mně přijde, že je dobrá korelace mezi výškovým větrem a nárazy, takže když vidím nárazy nad 8 m/s, tak je to pro mě dostatečné varování a na výškový vítr se typicky nekoukám.

Když se blíží vyhlídnuté období, tak sleduji sondy. Ty jsou odkázané z bubliny přes větrný rukáv. Když je sond víc, tak je víc i rukávů. Když se mi údaje ze sondy líbí a předpověď na dalších pár hodin je dobrá, tak vyrážím. K tomu slouží ikona mapy, která mi zobrazí navigaci na parkoviště (pokud je zadané) nebo na start. Navigaci si můžu snadno poslat do telefonu. Teleport plánuji dodělat v další verzi.

Na mobilu používám Windy v prohlížeči opět s pluginem. Do aplikace se plugin dá taky nahrát, ale je to dost krkolomné. Vzhledem k tomu, že verze v prohlížeči je s appkou prakticky totožná, tak to ničemu nevadí. Když jsem na nějakém neznámém místě, tak použiji ikonu Mapy.cz, která ukáže startovačku na turistické mapě.

Na předpovědi se nekoukám dlouho dopředu, přijde mi to jako ztráta času. Dlouhodobější předpovědi nejsou tak přesné, takže plánuji obvykle až daný den ráno a plán klidně operativně změním.

Skvělé jsou i skupiny, kam si piloti píšou, že se někam chystají jet. Když něco přehlédnu, tak se o tom obvykle dozvím, jindy naopak můžu upozornit ostatní. O členství ve skupině požádejte místní piloty, většinou jsou skupiny neveřejné.

Když v sezóně plánuji využít termiku, tak zdrojů sleduji víc a rozhodování je složitější. O tom zase někdy příště.

Zdroje

Programátor. Paraglidista od roku 2019.