VIDEO: Karlík – zavětvení

11. 3. 2021 Jakub Vrána
15.9.2020 Karlík – zavětvení, 5 km do Černošic

Nárazy.

ECMWF a GFS předpovídá od rána 4 m/s JV, ale sonda ukazuje, že bude mít pravdu ICON a AROME, podle kterých to začne až v jednu. Už jsem ale domluvený s Víťou a Radimem, tak jedeme. Dopoledne je prakticky bezvětří, občas jde jen slabý interval. Víťa do toho startuje, ale dělá jen chrousta. Když se to rozfouká, tak jdu i já, ale nezvedám rovně křídlo a končím v mladém dubu vedle startu. David Mach, který mezitím přišel, mi ho pomáhá sundat, spolu s Radimem pak i rozmotat šňůry – díky, kluci! Problémy vidím dva – s mými startovacími schopnosti prostě nemůžu jít do nárazů 10 m/s. Jsem zvyklý se koukat hlavně na průměrnou rychlost větru s tím, že nárazy nějak ustojím. Ale když dostanu facku hned na startu, tak zjevně neustojím. A druhý problém je v nedostatku groundhandlingu – křídlo na startu často ovládá mě, ne já křídlo. Jen na náraz větru se nemůžu vymlouvat, odstartovat v tom šlo normálně.

Křídlo pečlivě kontroluji – všechny šňůry, komory a potahy jsou naštěstí v pořádku, já taky. Před druhým startem jsem dost nervózní, křídlo si třikrát přerovnávám, ale nakonec to polevuje a já docela v klidu startuji. Ve vzduchu jsem taky nejdřív nesvůj, ale pak se uklidňuji, trochu i něco vytočím a poněkud zbrkle se vydávám na Staňkovku. Minule jsem tam odlítal s výškou 950 m n.m., teď letím s 570 a nedávám si moc šance, že tam doletím. Moc se mi ale nechce bloumat kolem Karlíka a vlastně mi ani nevadí, že budu brzo na zemi. Stoupáky moc snesené nejsou, ale pobyt ve vzduchu mi není úplně příjemný. Přistávám na kraji Černošic a Radim s Víťou jsou u mě autem dřív, než dám křídlo do květáku – díky, kluci!

Dnes ve mně zůstala pachuť. Po takovém trápení jsem po zklidnění mohl aspoň trochu polítat, místo toho jsem se zbrkle vydal na jistou vyhnívku. V takovýchto podmínkách půjdu příště radši na louku.

Na základě videa zavětvení mi Pavel Janeček radí jiný způsob startu – levé áčko do levé ruky, pravé do pravé (tedy ruce křížem). Když jde jedna strana nahoru, tak její áčko pustit a stáhnout její brzdu. O pár dní později to zkouším na louce a maximálně mi to vyhovuje – konečně mám pocit, že křídlo při startu ovládám, to jsem za celé dva roky nemohl úplně říct. Od teď tak budu startovat a snad mi konečně začnou jít i starty.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.