VIDEO: Karlík – na benzínku

29. 10. 2020 Jakub Vrána
21.8.2020 Karlík – 13 km na benzínku

Poprvé v kraťasech.

Má být dnes až 35 °C, nejspíš nejteplejší den v celém roce. Chci se zchladit někde pod mrakem, ale termicky to prý má být ještě o něco slabší než včera. Nechce se mi proto nikam daleko. Zároveň má ale foukat ideální směr i síla na Karlík, kde má ségra chatu a kde už jsem chtěl dávno polétat. TMA je tam v 1050 m, takže mi zima asi nebude, tak letím poprvé v kraťasech. Zvažuji i sandále, ale na kamenité startovačce jsem rád, že mám pořádné boty.

Hned od startu to jde skvěle. Rychle a často nabírám 200-300 m nad start a zkouším letět podél svahu. Jednou to nevyjde, ale pak vytočím 950 a odpálím to na Staňkovku, kam s rezervou dolétám. Zpátky to tak lehké nebude, je to dost proti větru. I tak to zkouším, ale výška rychle ubývá a vzdálenost moc ne. Vítr navíc zeslabil, takže se ani u Staňkovky nezachráním. Pro přistání si vybírám docela velký plácek u benzínky, kam v pohodě doletím, ale s vykracováním to přeženu, přistanu těsně u benzínky a šňůry omotám kolem cedule. Přistání je obvykle fáze letu, se kterou jsem nejvíc spokojen, ale dnes jsem to pokazil. Chtělo to při vykracování nezaletět tak daleko. Aspoň jsem si tím udělal nové známé – dvě slečny z obsluhy mi ochotně půjčují štafle, chlapík mi pak nabízí hození zpátky na start na motorce, ale já jedu až do Karlíka, tak mě aspoň zaveze do dobré hospody u Zimáku. Autobus zpátky jede 16 minut akorát po obědě, takže pohoda.

Proti nudě včera jsem si to dnes fakt užil. Před Karlíkem jsou nahřívaná pole, o svah se to hezky zvedá a mám to kousek. Telefon se v tom vedru přehrál, tak jsem musel letět bez něj. Byl velký letecký provoz – jedno letadlo proletělo těsně kolem mě, jedno kousek dál, jedno dokonce pode mnou, pak letěl i vrtulník.

Hlavní problém s přistáním byl, že jsem si myslel, že fouká víc zprava. Místo bokem na vítr jsem se vykracoval proti větru a pak mě to sfouklo po větru. Namluvil jsem si, že vítr fouká rovnoběžně s přistávačkou, ale to samozřejmě nebyla pravda.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.