Back To Top

VIDEO: Idro – překvápka

6-10.9.2021 Idro

Můj druhý SIV kurz.

Šnajby na SIV učí hlavně klapance, fullstall, negativku, spirálu a wingovery. Odklapáno mám dosyta, tak rychle zopákneme jen front-stall na plném speedu, klapanec na plném a rotovaný klapanec. Negativky běžně používám na vyvlíkání kravatek. Odspirálováno mám taky dost, tak spirále obětuji jen jeden let, kdy s opadáním 18 m/s vyklesám 450 m. Pak zkusím dynamický výjezd ze spirály, ze kterého se letos jeden pilot koupal a loni málem. Když ale člověk udrží nervy na uzdě, vyjede jakž takž rovně a ruce nechá nahoře až do případného předstřelu, tak se nic hrozného nestane.

Na kurzu se proto zaměřuji hlavně na fullstally, kterých nakonec udělám celkem 22. Je to takový reset křídla, který se může hodit hlavně na výkonnějších padácích, proto si ho chci nachodit. Po SIV už jsem si ve fullstallu taky celkem jistý, jen zbytečně moc času trávím v backflyi a ztrácím tím dost výšky.

Druhá figura, ve které se chci zlepšit, jsou wingovery. Teoreticky na nich nic není – náklon, vnitřní brzda, vnější, vypustit. Ale zkoordninovat a správně načasovat tyhle činnosti není úplně jednoduché. Wingovery sice samy o sobě žádné využití nemají (možná kromě vytracení výšky), ale považuji je za důležité pro pochopení energie a dynamiky křídla, což se může hodit v mnoha situacích.

Cvičně si házím i záložák, což se mi loni povedlo skvěle. Letos mi ale při rušení hlavního křídla vypadnou řidičky a musím křídlo rušit znovu, navíc před dopadem nechám nohy v kokonu. Jsem rád, že jsem si hození záložáku letos zopakoval a neusnul na loňských vavřínech. Loni mi přišlo, že na tom není co zkazit, ale zjevně je.

Na zbytek kurzu si pro mě Šnajby nachystal pár překvapení. Udělal mi tím velkou radost, protože když mám figury popsané dopředu, tak nad nimi někdy zbytečně moc přemýšlím. Když ale za letu slyším: „Jestli chceš, tak udělej negativku, zůstaň v tom dvě 360 a vyjeď z toho fullstallem,“ tak si řeknu: „OK, to zní dobře, ale možná by mi stačila i jedna 360“ a celkem správně to udělám. Přesně proto se fullstally chci naučit – jako výjezd z podivných konfigurací křídla.

Dále se domluvíme, že mi kdykoliv během letu může říct: „Fullstall teď“ a já ho musím hned udělat. Takže třeba vyvlíknu kravatku negativkou a hned na to dělám fullstall.

Všichni účastníci taky dělají figuru, kterou jsme se učili už na základním kurzu: dvě protisměrné 360. Jediný rozdíl je, že je máme udělat co nejrychleji. Dynamika křídla je k tomu potřeba chápat snad ještě lépe než u wingoverů. Nejlépe se mi to povede za 17 sekund, ale jednou si u tohoto jednoduchého manévru taky skočím vedle křídla.

Třešnička na dortu je figura Crazy chicken, kterou dělám taky bez přípravy – klapnout si jednu stranu a přetáhnout druhou. V rotaci pak jedno ucho vlaje dopředu a druhé dozadu.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.