VIDEO: Cukrák – ne moc příjemné

14. 1. 2022 Jakub Vrána
22.6.2020 Cukrák – 2 km v silném větru

Silný vítr na Cukráku.

Má dnes dost foukat, ale s Honzou Koterou jsme domluvení, že se podíváme na Cukrák. Už u domu mi přijdou nárazy docela silné, ale mám to blízko, tak vyrážím. Před rozbalením křídla čekám na startu na své poměry hodně dlouho (skoro půl hodiny) a pozoruji situaci. Sonda na Cukráku nefunguje, Koukolka žádné extra bomby neukazuje. Občas přijde nepříjemný poryv, ale jinak se mi to nezdá tak strašné, tak se rozhoduji startovat.

Ve vzduchu jsem dřív, než se stihnu otočit směrem po letu, ale moment hybnosti mám naštěstí dobrý, takže ve vzduchu se otáčím na správnou stranu. Stoupám rychle nahoru, letím před kopec až nad řeku a tam trochu něco točím. Svahování mě zvedne tak 200 metrů nad start, točení dalších sto. Pak z toho ale vypadávám a snažím se dostat zpátky před kopec. Na plném speedu ztratím 100 výškových metrů, ale dopředu se moc neposouvám, tak na to kašlu. Ještě zvážím letět nad svah vlevo, který je trochu vzáději, takže bych na něj nejspíš doletěl. Ten je ale mírnější, takže držet se před ním by pak dalo ještě víc práce. Rozhoduji se proto přistát.

Nechci přistávat moc vepředu kvůli rotorům, ale ani moc vzadu, kde to bude ještě víc narychlené – nechci být přefouknutý na dálnici. Nakonec přistávám asi sto padesát metrů za skupinkou stromů. Turbulentní to trochu je a vario občas bučí – klíčové je nechat křídlo rozletět a gravitaci proměnit na dopřednou rychlost, přitom ale nenechat křídlo klapnout. Přistání je nakonec na baletku.

Honzovi podávám report o přistání v pořádku, ale po ne moc příjemném letu. Tomu při plánovaném startu prý přišel poryv, tak na to taky kašle.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.