VIDEO: Černý vrch – výlet s partou

20. 5. 2021 Jakub Vrána
25.4.2021 Černý vrch – 54 km do Kralovic

Do Kralovic.

Má foukat sever, což není úplně ideální na Cukrák, Koukolku ani Čerťák. Cukrák a Koukolka je navíc v prostoru, na čemž jsem si nedávno dvakrát vylámal zuby, z Čerťáku je prostor po větru. Jedu proto na Černý vrch, kde to má být ze SZ. Bere mě Miki – díky! Odjezd z Prahy je už v 8:30, takže na startu jsme včas. Je to hodně zadekované, tak čekáme, že se to snad roztrhá. Přichází místní, objevují se nějaké trhliny, tak do toho Miki startuje a má tam zdá se aspoň nějakou nulu. Já a ostatní proto startujeme chvíli po něm.

Start se mi moc nedaří, hned se propadnu dobrých 20 metrů, brzy mám -90. Ale letím směrem k Mravenčáku, kde se na mě usměje štěstí. Vytočím nad start, ale vypadávám z toho. Vidím tři křídla nízko točit, ale zdá se mi, že moc nestoupají, tak hledám něco jiného. Trochu jim pak závidím, když je vidím pod mrakem odlétat. Mně se daří odletět až se třetím stoupákem.

Od středy jsem nedotočil základnu a nedaří se mi to ani dnes. Nahoře to vždycky zeslabuje, k mraku přitom pořád chybí aspoň 100 m. I tak ale nastoupám přes 2000 m, takže mě to dnes zase tolik netrápí. Několikrát se mi daří dobrat v pěkné výšce, ale jednou se musím zachraňovat nízko nad zemí. Vyberu si nízkou hranku, na které nic není, ale na její závětrné jižní straně se stoupák utrhl. Je trochu divočejší (dostanu front stall), ale to je dnes skoro vše.

Všechno se potom ale bohužel zastiňuje. Zkouším se zachránit na hraně lesa, pak nad parkovištěm a pak ještě přelétám vesnici a pole, za kterým je řada stromů, ale nikde není nic.

V podobném čase na podobném místě jsme popadali tři. Lukáš je kousek ode mě a hned mi volá a nabízí svoz – díky. Miki je taky nedaleko a shání někoho na svoz auta, s tím mu zase zkouším pomoct já. Ještě ve vzduchu mi psal Honza, ať letím nad vesnicí, ve které zrovna je, že mi zamává. Víťa mi minutu před vyhnitím fandí, ať se zachráním. Musím říct, že tahle parta, která se vzájemně podporuje a pomáhá si, přidává lítání další rozměr. Mám velkou radost.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.