VIDEO: Černá hora, Kozákov – UP Krkonoše Open

18. 8. 2021 Jakub Vrána
12-15.8.2021 Černá hora, Kozákov – čtyři tasky na UP Krkonoše Open

12.8.2021 Černá hora: Krkonoše Open.

Do vzduchu jdu až 20 minut před vzdušným startem, ale naštěstí vpravo od startu vidím točit piloty, tak za nimi letím a snadno se dostávám pod základnu. Do startu zbývají tři minuty, tak už letím směrem ven z kružnice, ale jsem tam brzo, tak se musím kousek vracet.

Ze začátku to jde dobře – dostupy jsou 1900-2000, daří se mi dotáčet základny. Stejně jako na minulých závodech se z menší výšky zvedám nad loukami u Rennerovek.

Pak nastupuje vysoká a mně se nedaří prostoupat 1700. Na jednom místě se docela dlouho držím v této hladině, čenichám okolo, ale výš se dostat prostě nesvedu.

Kousek za startem se potkávám s Kvidem a většinu trasy pak letíme spolu. Ve stoupácích se mi zdá, že jdu nahoru rychleji, ale na přeskocích ztrácím výšku i rychlost.

Po protnutí prvního a druhého otočňáku už mám opravdu malou výšku, tak se lepím na svah, ale i tak jdu všude dvojkou dolů. Když přistanu, tak vidím točit osm dravců na jednom místě, což byla asi příčina, proč to všude jinde klesalo.

Dnes jsem letěl myslím akorát podle svých schopností. Někam jsem doletěl, ale když podmínky zeslábly, tak jsem zaslouženě vyhnil. Před druhým otočňákem jsem prolítl nějakou půlkou, ve které bych se možná zachránil, ale ve stejný čas na stejném místě šudlalo několik dalších křídel a taky se nezachránila.

Za letu jsem si všiml jedné roztržené šňůry – Céčko až úplně v galerii po rozdvojení na dvě třiceticentimetrové šňůrky, tak jedna z nich se přetrhla. V kempu mi to pak Šnajbyho šňůrou opravuje Kosťa – díky moc!

13.8.2021 Kozákov: Relativně dobré.

Dopoledne fouká jih, ale odpoledne se to má stáčet na JZ, s výškou to má sílit a horem má foukat dokonce Z, tak jedeme na Kozákov.

Protože je na Kozákově problematické dostat do vzduchu všechny piloty najednou a udržet je tam, tak se dnes neletí Race to goal, ale Gate. První brána se otevírá v 13:30, další po 15 minutách až do 16:00. Startuji tak, abych stihl pokud možno první okno – jednak snad poletím s dalšími piloty a jednak budu mít šanci na restart. Nakonec stíhám druhé okno a výšku mám slušnou, tak letím k prvnímu otočňáku, po kterém už se restartovat nedá.

Z prvního otočňáku neletím hned na druhý, ale vydávám se podél hřebene zpátky ke startu. Jednak si říkám, že by u hřebene spíš mohlo něco být a jednak si říkám, že když vyhniju, tak si aspoň mimo závod ještě trochu polítám. Z psí výšky se zachraňuji a potom vytočím 1400, snese mě to po trati, tak pokračuji. Stoupáky jsou dnes chabé – samé jedničky, ve kterých se navíc nedokážu udržet. Dostupy jsou asi jen 1600, i když mraky jsou ještě o dobrých 300 m výš.

Vítr mě snáší ke druhému otočňáku, tak většinu času jen nuličkuji. Po dotočení stoupáku u druhého otočňáku si ho letím pinknout. Za ním je pěkný mrak, tak si pro něj letím. Z pohledu tasku to výhodné není, ale chci si aspoň jednou dnes dotočit základnu a vydržet dýl ve vzduchu. Mrak je velký a pořád roste, ale základny dnes prostě netahají. Vytočím jen zhruba to, co dnes vždycky.

Vydávám se směrem na třetí otočňák, ale výška rychle ubývá. Letím nad pole s kombajnem, kde mi svitne naděje, ale hned je to pryč. Přistávám kousek od kempu, takže aspoň nepotřebuji svoz.

I vzhledem ke slabým podmínkám jsem si to dnes pěkně užil. Většina favoritů vyhnila po cestě, tak mě moc nemusí mrzet, že já taky. Dnes byl jediný task, kdy se mi dařilo líp než ostatním v kategorii Standard, ale kvůli nízké validitě tasku mi to přineslo jen minimum bodů.

První úspěch byl už jen start, který je na Kozákově vždycky výzva – dnes jsem ho zvládl pěkně hned napoprvé. Další úspěch byla záchrana po prvním otočňáku – jsem rád, že jsem neskončil hned tam. Výlet k mraku u druhého otočňáku byla z pohledu závodu chyba, ale udrželo mě to myslím dýl ve vzduchu, tak jsem vděčný aspoň za to.

14.8.2021 Kozákov:Závodní záfuk.

Zpočátku si myslím, že mi start vyjde zase skvěle. Daleko od hrany zvednu křídlo a postupně nabírám rychlost, ale na hraně mi to změkne a já se prosednu. Vyberu to, ale není to jediný problém – řidičku mám omotanou kolem Céčka, takže to trvale trochu brzdí. Nicméně stromy přelétám, zatáčím na vadnou stranu a daří se mi to vyřešit. Zatočení na vadnou stranu byla hloupá chyba, u kopce bych vždycky měl mít zdravou stranu. Takhle jsem si to při snaze o zatočení od kopce mohl přetáhnout. Při rozběhu jsem si navíc z pultíku skopl vario, takže bimbá jen na šňůrce.

Letím před kopec za Vítkem, který tam něco čenichá, a nakonec z toho je odletový stoupák, i když základnu stejně jako včera nedotáčím. Čas startu jsem vybral dobře, nahoře stačí chvíli vyčkávat a můžeme letět. Konečně se mi taky daří nandat vypadlé vario.

Poprvé na závodech letím trať, kterou bych si naplánoval sám. Horem fouká asi 6 m/s, takže to je jasný záfuk. Organizátoři se smilují nad pomalejšími křídly a nedělají ani žádné tykadlo před kopcem.

Další stoupák točíme ve velké skupině. Postupně slábne a všichni piloti kromě mě letí dál. Já driftuji v nuličce po trati a nakonec stejně letím jinam. Piloti daleko přede mnou sice něco šudlají, ale někteří jsou pěkně nízko a nevypadá to, že tam je nějaká raketa. Stejně bych tam přiletěl pozdě, tak si vybírám pěkný mrak mírně bokem na vítr. Když ho točím, tak se ke mně připojuji tři další piloti a nějakou dobu pak tuto skupinku vedu. Konečně se mi taky daří dotočit základnu.

Pak vidím bokem na vítr další piloty točit pěkné bidlo, ale po větru je pěkný mrak, tak letím tam. V minulosti se mi nevyplatilo tupě kopírovat ostatní a měnit kvůli nim logickou trasu. Nicméně tentokrát by se to asi vyplatilo, protože mrak nic nedá, ten za ním taky ne a to znamená konec.

Podal jsem takový průměrný výkon, jako na závodech zatím pokaždé. Letěl jsem trať, kterou bych si vybral sám i bez závodů, takže nemám čeho litovat.

Půlhodinovou cestou do kempu strávím pět a půl hodiny. Projedou kolem mě čtyři svozová auta – dvě prázdná do cíle a dvě plná z cíle. No jo, když chci rychlý svoz, tak musím dolítávat. Když bych aspoň věděl, že budu čekat tak dlouho, tak tam jsem po vlastní ose mnohem rychleji.

15.8.2021 Kozákov: Pozdní start.

Snažím se načasovat start stejně jako včera, abych z prvního stoupáku rovnou odletěl. Ale chytám jen jeho ocas, takže skoro celé závodní pole už nechytnu, musím si najít jiný stoupák a pak letím sám. Aspoň hned nad startem dotáčím základnu.

Stopu si vybírám podle mraků. Po nějaké době mě dolétají nějaká Meru, ale brzo zase mizí.

Když se mraky přestávají vytvářet a nastupuje bezoblačná, tak to je začátek mého konce. Poučen včerejší chybou točím i nulku, ze které ale bohužel nakonec nic není. Letím na odtrhovku za polem, kde je kombajn, ale nic tam nenacházím.

Před přistáním letím do poslední chvíle po větru a otáčím to až kousek nad zemí.

Dnes zase jen takový průměrný let jako všechny čtyři tasky a konec konců celé léto v ČR. V závodě jsem celkově mezi EN-B křídly skončil 7. z 13, což průměrným letům odpovídá.

Když bych letěl s velkou skupinou, tak bych asi měl větší šanci, ale podmínky dnes byly dobré a rozhodně se dalo zaletět líp i sám.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.