VIDEO: Beroun – Knížkovice 2

24. 3. 2022 Jakub Vrána
21.3.2022 Beroun – 16 km do Knížkovic a Trubína

Knížkovice – Trubín.

Na Berouně většinou fouká aspoň trochu zleva, dnes to jde skoro přesně na komoru. Proto se po startu docela divím, že doprava letím 40 km/h a doleva sotva 10. Podle předpovědi se to stáčet nemělo… Úplně se mi nechce doprava za uskočení hrany, protože jestli se tam nezachytím, tak mě to cestou zpátky podél toho uskočení spláchne. Ale po čtvrt hodině plácání před startem a vlevo od něj se konečně odvažuji i doprava a dozvídám se příčinu směru větru – je tam megastoupák (integrovaně trojka, v nárazech větší), který si to nasává z širokého okolí. Vytáčím prostor a na plném speedu z toho odlétám (abych dál nenabíral výšku). Na přechodu stoupáku a klesáku schytám front-stall, ale nic strašného.

Plán je jasný – Knížkovice. K hrance za Knížkovicemi se dostávám celkem snadno s občasným přitočením vrchem, ale tam mi dochází výška. Berouňáci mě sledují a zprávami mě podporují. To mi vždycky udělá velkou radost, je to pro mě pořádná vzpruha. Po chvíli boje se skutečně vyzvedávám, v pohodě dolétám ke Knížkovicím a nad vesnicí zase dotáčím až pod pokličku. Cesta zpátky jde neskutečně – bojuji spíš s tím, abych nevletěl do prostoru. Klesnu třeba na 850, ve stoupáku udělám dvě otočky a radši valím dál, abych nemusel dávat uši. Těžko se odhaduje, kdy přestat točit. Člověk přestane točit 100 m pod prostorem a těch 100 m mu pak nízko nad zemí může chybět. Nebo si ho dotočí úplně a pak do něj i na speedu a uších vletí. Daří se mi to nicméně odhadovat celkem dobře, lítám těsně pod ním.

U Trubína počítám z trochu silnějším větrem a místo na zadní velký hřeben letím na předsunutý brdek, kde jednak čekám, že se budou trhat stoupáky, a jednak si říkám, že ten brdek bude u hlavního hřebene dělat rotor. V tomhle místě ale skoro nefouká, je to asi schované za Koukolkou. Takže ani u hlavního hřebene se mi nedaří vyzvedat a přistávám na fotbalovém hřišti, které už znám z jednoho z předchozích pokusů o tuhle trasu. Velmi ochotně a rychle pro mě přijíždí Tom Slabý – díky moc!

Jsem pochopitelně trochu smutný, že jsem to nedoletěl, ale aspoň se to obešlo bez dramat jako u posledního pokusu. A i tak to byl pěkný let.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.