VIDEO: Beroun – babí léto

14. 1. 2021 Jakub Vrána
20.9.2020 Beroun – 7 km FAI (chase cam)

Chase cam.

Už třetí den je hezky a fouká vítr kolem 4 m/s, ale jde to z východu. Dnes se to trochu stáčí na JV, tak vyrážím na Beroun, kde chci vyzkoušet chase cam od Toma Novotného.

Fouká přece jen trochu moc zleva a občas o něco prudčeji, řekněme 6 m/s, tak čekám na vhodnou příležitost. Chase cam připevňuji k prostřednímu poutku v předposlední řadě (c1) na zhruba 8m šňůru. Dole udělám takovou trojnožku – jedna šňůrka z podložky vepředu, dvě z ocásku, kameru dávám hlavou dolů. Na start si chase cam připevňuji k sedačce, aby to při startu nepřekáželo. Důležité je mít chase cam až pod všemi ostatními šňůrami.

Start je nakonec v pohodě, chase cam ani nepřekáží. Nejprve naberu nějakou výšku, pak teprve chase cam uvolňuji a pouštím za sebe. Záběry jsou parádní, jen příště kameru nakloním trochu víc nahoru a použiji formát 4:3, ať je vidět i křídlo. Z mobilu můžu kameru ovládat – zastavit, pustit a zkontrolovat, co vidí.

Na Berouně jsou to dnes orgie. Babí léto krásně funguje, chodí dvojkové i trojkové stoupáky a podívám se na místa, kde jsem dřív nebyl – doleva před Ostrý, doprava až na konec hřebene (kde už jsem jednou skoro byl, ale nevrátil jsem se zpátky) a dopředu až za dálnici nad nádraží. Výhoda východnějšího větru je, že mě to při točení nesnáší za kopec, ale prakticky jen podél hřebene. Po nějaké době startují další dvě křídla, ale jedno jen sletí a Ondřej Palkovský na Venusu aspoň chvíli polítá.

Po výletu dopředu už bych se horko těžko zachraňoval, tak radši přistávám. S chase cam pro jistotu nechci brousit stromy. Krásný den ještě nekončí, ale obletěl jsem si všechno, v co jsem na Berouně doufal, tak ani nelituji – v nejlepším přestat!

Jsem rád, že jsem dnes nejel na Ranou a zvolil bližší terén. Jednak jsem na Rané čekal hodně lidí a jednak to tam pak asi poněkud zesílilo. Beroun se ukázal jako skvělá volba.

Programátor. Paraglidista od roku 2019.