Back To Top

HIKE & FLY: Strimskogel, Rakousko – tip na jednodenní výlet

Poměrně lehce dostupný, 2139 metrů vysoký Strimskogel je dalším tipem na pěkné Hike and Fly v blízkosti Flachau.

Pokud navštívíte oblast v okolí Flachau, určitě se vyplatí navštívit také Zauchensee. A to nejen v zimě na lyže, ale určitě i v létě. Zauchensee se nachází na konci relativně úzkého a zařízlého údolí a je hezké si toto malé jezero obejít a posedět nebo poležet na hezkých lavičkách v okolí.

Pokud se ale budete chtít rozhlédnout po okolních kopcích, budete muset vystoupat na některý z okolních vrcholů. A jednou z pěkných a poměrně krátkých túr v okolí je právě výlet na Strimskogel.

Já osobně jsem tento vrchol zvolil koncem listopadu právě proto, že se jde nahoru po jihozápadním svahu, takže se člověk nemusel brodit ve sněhu. Ale hlavně jsme se celou dobu mohli vyhřívat na sluníčku, které na dno tohoto údolí v zimě takřka nepronikne.

Kudy nahoru

Zauchensee

Hlavním výchozím bodem je lyžařské středisko Zauchensee. Sem se dostanete po silnici z Altenmarkt im Pongau. Cestou si dobře prohlédněte údolí, abyste věděli, že není moc kde přistávat, a podle toho se potom ve vzduchu rozhodovali kam letět :-). Jakmile minete hráz Zauchensee a uvidíte jezero, tak zhruba po 100 metrech uvidíte po levé straně parkoviště pro cca 50 aut, zde zaparkujte.

Poté je potřeba se podél silnice vrátit cca 50 metrů a začít stoupat do kopce po turistické cestě číslo 83. Po půl hodině pohodové chůze opustí cesta les a vy se konečně ocitnete hezky na sluníčku. Skončí nezáživná, široká, šotolinová cesta a začne pěkná pěšina, která se proplétá po místních loukách a občas se schová do stínu krásných modřínů, aby vás asi za další hodinku (až hodinku a půl) chůze přivedla do sedla, kde už roste jen kosodřevina.

Zpět na Zauchensee je to odtud psáno 1:15 a v případě rychlé chůze se to určitě dá absolvovat za tento čas i nahoru. Těsně před sedlem je po pravé straně viditelný pramen, kde je možné dobrat vodu, což hlavně v létě potěší.

Ze sedla je konečně pořádně vidět na celé Alpy a začíná to pravé kochání se. Nahoru na vrchol je to ještě zhruba 30 minut.

pohled ze sedla na vrchol Strimskogelu

Radstadt

Ti, co by si chtěli udělat pořádný špacír, mohou vyrazit přímo z Radstadtu, a nebo Altenmarktu, vyjít nahoru po sjezdovkách na vrchol Hochbifang (Kemadhohe) a pokračovat na Strimskogel po hřebeni. Túra je to krásná, ale je potřeba počítat minimalně 5 hodin, pokud člověk nebude popobíhat. Navíc pokud neočekáváte termiku, je třeba počítat s tím, že přistávat budete v Zauchensee a tím pádem vás čeká zpět stopování, nebo autobus :-).

Start a přistání

Start

Startuje se na travnatém plácku velikosti cca 15 x 20 metrů přímo pod vrcholovým křížem. Občas jsou zde větší kameny, tak je potřeba si dobře porovnat křídlo a šňůry.

Start je orientován na J, ale je možné po kose svahu startovat i na JZ. Tím ale možnosti startu končí, protože celý vrchol je ukloněný k jihu a na ostatní směry jsou skalnaté stěny. Pro hodně dobré piloty si dokážu představit start na JV, ale je to opět šikmo svahem a přímo do stěny.

Sklon svahu je tak akorát, takže člověk nemusí mít strach, že by nepřeletěl pod startem rostoucí kosodřevinu ani za bezvětří.

Já osobně jsem startoval v lehkém rotoru se SZ větrem do 2 m/s. Odstartovat šlo, když si člověk počkal na vhodný moment kdy vítr zeslábl, ale hned po startu bylo třeba se soustředit pouze na řízení a být připraven na řešení případných problémů (což by ostatně měl být člověk vždy, a ne se soustředit na to jak zalézt do sedačky apod.)

Přistání

Pokud jste vyráželi z Zauchensee a potřebujete se vrátit k autu, tak je nejlepší přistávat dole u lanovek viz. mapa. Lanovek je sice dole požehnaně, ale místa na přistání je všude dost. Největší místo je na mapě níže, úplně na konci údolí.

Na podzim ke konci turistické sezóny, kdy není na parkovišti tolik aut je možné přistát přímo u auta, ale lze ho doporučit pouze pilotům, kteří jsou schopni se trefit opravdu přesně :-), jinak si můžete vybrat mezi stromem, autem a jezerem 🙂

Další možností je letět do Radstadtu, nebo Altenmarktu na sever. Tady je potřeba se ale rozhodnout dobře a vydat se tam pouze v situaci, kdy se vám buď podaří trošku zvednout, a nebo fouká silnější jih. V údolí není moc větších míst vhodných k přistání….

Užitečné tipy a linky

  • vodu je možné nabrat u pramene těsně pod sedlem, takže není potřeba ji vláčet nahoru s sebou
  • obejděte si Zauchensee – je to na pár minut a podél vody jsou pěkné lavičky k sezení i ležení
  • Zauchensee – webkamery a další ižitečné info a tipy www.zauchensee.at
  • Autobus ALtenmarkt – Zauchensee – jizdní řád 2020 – pravděpodobně bude stejný i další sezóny
  • Tracklog

Mapa a významné body

https://mapy.cz/s/hakenereho

Na mapu spolu s body se můžete podívat přímo ZDE

  • parkoviště – 47.2973864N, 13.4576800E
  • pramen – 47.3054514N, 13.4729633E
  • sedlo – 47.3071611N, 13.4727489E
  • startovačka – 47.3116275N, 13.4704475E
  • přistávačka u lanovek – 47.2891925N, 13.4593056E

Pilot a paraglidingový nadšenec, kterého baví především létání v horách.

Leave a Comment