Back To Top

HIKE & FLY: Frommerkogel, Rakousko

Přesně 1883 metrů vysoký kopec, nacházející se 2 kilometry východně od Bischlingu, zná asi skoro každý, kdo z Bischlingu někdy letěl. Jen neví, že se jmenuje Frommerkogel, ale za to ví, že se tam daří většinou ulovit první stoupák dne.

S Rakouským Bischlingem má zkušenosti spousta pilotů. Při přeletu z Bischlingu směrem na východ se přeskakuje většinou na kopec, který je charakteristický velkým kotlem orientovaným na JV. To jej předurčuje k tomu, že se zde hned od rána tvoří pěkné stoupáky. Z tohoto důvodu je to kopec nejen pěkný na H&F, ale pro ty, kterým nevadí na kopec vyjít pěšky, může být pěknou alternativou k Bischlingu pro přeletářské plány. Navíc na startu se nebudete s nikým mačkat a budete tam mít klid :-).

Bischling

Kudy nahoru

Možností, jak se dostat na vrchol, je celá řada, já jsem si ale oblíbil cestu přes Schwarzeneggalm. Výchozím bodem je malé parkoviště jihovýchodně od Frommerkogelu v nadmořské výšce cca 940 metrů. Pokud by zde bylo plno, je možné nechat auto níže na cestě. Následně stoupáme většinou širokou cestou a na závěr pěšinkou až na Schwarzeneggalm. Zde je možné si dát nějaké občerstvení, a také se konečně otevřou výhledy na Bischling i směrem na Dachstein a hlavní hřeben Alp na jihu.

Blížíme se ke Schwarzeneegalmu

Odtud pokračujeme do sedýlka za Swarzenegg a z něj pěšinou přímo po hřebeni až na vrchol Frommerkogelu.

Celkově má trasa necelých 8 km. Nahoru se dá vyjít za cca 2 hodinky pohodové chůze.

https://mapy.cz/s/kucugohuro

Start a přistání

Start tvoří vrcholová louka a lze startovat na V až JV. Start na jih si dokážu taky představit, ale nikdy jsem tam nestartoval. Na mapě je zaznačeno více startovacích míst, které je možné využít dle aktuálních podmínek.

Start není nikterak záludný a je na něm spousta místa. V případě jara, nebo zimy, když je všude sníh, tak je jen třeba dávat na startu pozor, aby člověk neuklouzl a neprojel celým kotlem až na dno po zádech :-). Jinak lze start doporučit i začínajícím pilotům.

S přistáním je to již trošku horší. Přece jen jde o hlubší a boční údolí. Přistát se dá přímo u auta, ale to bych doporučoval spíše zkušenějším pilotům. Ti méně zkušení mají možnost přistát blíže někde podél hlavní silnice a pak kousek dojít nahoru pro auto.

Užitečné tipy a linky

  • Schwarzeneggalm – otevřeno není pořád, záleží zda na chatě někdo je a nebo ne…..
  • v zimě, když nefunguje termika, je tu možné parádně posvahovat na J-JV
  • pokud se po letu chcete ochladit (nebo někde přes den nechat rodinku), tak v St. Martin am Tennengebirge je perfektní badesee https://www.stmartin.info/en/active-village/seepark.html

Mapa a významné body

https://mapy.cz/s/nopapazoze

Na mapu přímo s body se můžete podívat ZDE.

Pilot a paraglidingový nadšenec, kterého baví především létání v horách.

Leave a Comment