Back To Top
Guttenberghaus

HIKE & FLY: Guttenberghaus, Rakousko – tip na jednodenní výlet

Chcete si udělat jednodenní výlet s rodinou a u toho se proletět, nebo dokonce strávit pár dní na horské chatě, u toho polítat, podívat se po okolních kopcích a užít si lezení nebo ferraty, a nebo jen vyzkoušet pro svůj XC přelet nějakou jinou startovačku než ohraný Stoderzinken? Pak by pro vás mohl být Guttenberghaus zajímavou volbou.

Pár slov na začátek

Před pár týdny jsme se s rodinou přestěhovali do Alp, protože už se nám nechtělo do hor pořád cestovat. Teď sedím na terase s kávou a užívám si poslední paprsky sluníčka. Je krásný podzimní podvečer v Alpách a po perfektním dni stráveném s rodinou na kopcích přemýšlím, kam se vydat zítra. Předpověď vypadá perfektně i na nějaké lokální polítání, a tak se snažíme vymyslet, jak to skloubit s nějakým výletem pro děti. Hledám v okolí nějaké Hike and Fly lokality, ale vlastně jediným vodítkem je mi vyhledávání letů v XContestu. No a tady to celé začalo.

Při hledání všude možně jsem narazil na to, že mi vlastně chybí někde nějaké ucelené, a nejenom letové, informace o Hike and Fly lokalitách v Alpách. Mám svůj web a kdysi jsem tam psal detailní informace o našich rodinných výletech. A bylo skvělé, že občas se mi ozval i úplně cizí člověk a napsal mi, že mu to mockrát pomohlo a že třeba podle toho cestovali s rodinou celé léto tak jako my. Ale o web se nestíhám starat tak jak bych chtěl a publikování nějakého hodnotnějšího obsahu zabírá strašně moc času. Proto jsem sklouzl nakonec k tomu, že jako nějaký deníček, ke kterému se občas vracíme, používáme Facebook. Ano, není to ideální, ale je to to nejjednodušší, co mi zabere pár minut času a mám tam rázem fotky a pár slov, případně užitečných tipů k výletu.

Pár dnů zpět jsem si ale řekl, že bych se mohl s ostatními piloty podělit o svá putování po ne úplně profláklých Alpských startovačkách a zkusit přidat pár užitečných informací jak leteckých, tak rodinných. Chtěl jsem to ale publikovat někde jinde, než u sebe na webu tak, aby to bylo snáze přístupné ostatním, spolu s dalším obsahem. Cloudbase Hunters mi přišlo jako zajímavé místo, tak jsem kontaktoval Jirku, abych se zeptal, jestli to není úplná blbost. 🙂 Jirka mne povzbudil a přidal lehké postrčení kupředu.

A tak je tu první díl tohoto seriálu. Doufám, že se vám to bude alespoň trošku líbit, nebudete u toho usínat a dodá vám to nějakou inspiraci k dalším výletům.

Kudy nahoru

Výchozím místem, odkud se dostanete nahoru nejrychleji, je Ramsau am Dachstein. Pěší část výletu začnete u hotelu Feistererhof. U hotelu jsou sice parkoviště, ale jsou pouze pro ubytované, a proto je nutné auto nechat o cca 150 metrů níže na parkovišti podél Feistererweg. Pokud nejste zrovna ranní ptáčata, může to být docela problém, protože parkoviště není velké, a už kolem 10.00 bývá plně obsazené i během hezkých podzimních dnů. My, řídíce se heslem „včasný nástup, horolezcova smrt“, jsme dorazili až kolem jedenácté. Naštěstí kvůli Coroně byl hotel bez hostů, takže jsem se zeptal majitele a ten nás nechal parkovat na prázdném parkovišti u hotelu.

K nákladní lanovce stoupá cesta docela zprudka

Od hotelu vede šotolinová široká cesta, která je fakt docela prudká a už po pár metrech člověk sundává první kusy oblečení. Cesta na chatu je psaná 2:45. S dětmi jsme to šli 2:30 (nutno podotknout, že i když je jim 8 a 12, tak jsou dost zvyklé chodit), když jsem to šel sám a hodně kousnul, tak jsem šel 1:15, ale trošku jsem popobíhal, přece jen je to 1000 výškových metrů. Po pár minutách přejdete koryto potoka a hned za následující serpentinou je možné nabrat vodu ve studánce. Za cca 20 minut minete po pravé straně Larchbodenalm, kde si můžete dát ranní kávu a děti nějakou tu dobrotu na cestu. Potom na vás čeká dalších cca 20 minut nezáživné šotolinové cesty, která končí u nákladní lanovky.

Výhledy na Planai a hlavní hřeben Alp

Odtud už to začíná být konečně horská radost. Pěšinka, klikatící se nejdřív docela strmým svahem, nabere rychle výšku a ocitnete se nad úrovní kosodřeviny, kde už vidíte chatu a taky máte krásné výhledy na Ramsau a Schladming. Piloti, co občas létají ze Stoderzinkenu, začnou poznávat první veliký kotel, u kterého to už většinou parádně chodí po překonání prvních pár km trati. K chatě je to ale ještě minimálně 45 minut. I když se chata zdá být neuvěřitelně blízko, tak se posledních pár serpentin strašně vleče. A to nejenom poprvé.

Chata bývá otevřená do konce října, takže pokud vyrazíte později, tak je potřeba myslet na jídlo nejen pro sebe, ale i pro děti. 🙂

Za odměnu pořádný oběd

Start a přistání

Co se týká startu a přistání, tak je zde několik možností. Startovat se dá přímo od chaty, buď úplně z rovného plácku, a nebo si snést křídlo pár metrů níže do mírného svahu. Všude je ale dostatek místa a start je úplně bezproblémový. Jediné, na co je třeba si dát pozor, jsou dráty nákladní lanovky, které máte při startu po pravé ruce. Pokud startujete po obědě a nebo jdete jenom na slet, tak je tento plácek ideální. Hned po startu je potřeba zatočit doleva a letět ke krásně nasvícené skalní stěně Sinabellu.

Start a pohled ke stěně Sinabellu

Pokud byste se náhodou u stěny ani na suťáku nezvedli, stačí následovat hřebínek vedoucí do údolí až na jeho konec. Najdete tam flérku s pláckem na start a tam to zaručeně chodí. Jakmile se trošku vyzvedáte, vrátíte se po hřebínku zpět k Sinabellu.

Pokud na Guttenberghaus vyrazíte na přelety, je vhodnější startovat kousek západně od chaty na dalších loukách. Nemusíte tak čekat až přeletíte dráty od lanovky, ale můžete ihned po startu zahnout doprava na ráno nasvícené východní svahy.

Guttenberghaus uprostřed, vpravo stěna Sinabellu

Na startu u chaty není problém přistát. Samozřejmě v průběhu dne je potřeba počítat s docela velkou termickou aktivitou, takže to přistávání bude výrazně jednodušší v pozdějších odpoledních hodinách, až se budete vracet z přeletu. Pokud nebudete mít dost procházky k chatě, je možné také dojít od chaty až na vrchol Sinabellu (cca dalších 30 minut). Získáte tak k dobru nějaké výškové metry. Na Sinabellu se dá kromě startování také krásně přistávat.

Pokud poletíte přistávat do údolí, tak máte dvě možnosti. První možnost je přistání přímo u auta. Pokud jste s rodinou a máte odvoz, můžete letět až do Schladmingu na oficiální přistávačku místního klubu Aufwind. Je to obrovská louka vedle fotbalového hřiště (západně od Schladmingu ), na kterou se snad nejde netrefit, i když nikdy neříkej nikdy. Uprostřed louky velké cca 200 × 200 metrů čeká skrytá past ve formě malé budky o půdorysu 3 × 3 metry. A všichni dobře víme, že kam koukáš, tam letíš, takže na budku zapomeňte a dělejte, že tam není.

Užitečné tipy a linky

Jak už jsem psal hned na začátku, tak v okolí lze najít spoustu lezeckých cest i ferrat. Je možné využít chatu jako základnu a pobýt tam pár nocí. Některé dny lézt a navečer posvahovat, některé dny letět na přelet a přistát večer zpět u chaty. (A když to nevyjde, tak si holt k večeru uděláte ještě malou vycházku, která určitě nikomu neuškodí. :-))

Pokud jste s rodinou a poletíte na přistání do Schladmingu, tak kousek od přistávačky je dětské hřiště, kde můžou děti zatím blbnout – souřadnice 47.3989175N, 13.6981619E.

  • Guttenberghaus – link na stránky chaty
  • Pokud jste členy Alpenvereinu, máte první noc na chatě zdarma
  • Sinabellklettersteig – pěkná ferrata přímo u chaty, ideální na západ slunce na vrcholu Sinabellu

Mapa a významné body

https://mapy.cz/s/cafagacezu

Na mapu spolu s body se můžete podívat přímo ZDE

  • parkoviště – 47.4251225N, 13.6776781E
  • startovačka u chaty – 47.4509450N, 13.6837183E
  • startovačka západně od chaty – 47.4502433N, 13.6802703E
  • přistávačka u auta – 47.4253675N, 13.6783981E
  • přistávačka Schladming – 47.3986844N, 13.7009158E
  • dětské hřiště – 47.3989175N, 13.6981619E

Pilot a paraglidingový nadšenec, kterého baví především létání v horách.

Leave a Comment