Články

Co je Hike & Fly a proč se nám pěšky dolů nikdy nechce

6.8.2016

Co je Hike & Fly a proč se nám pěšky dolů nikdy nechce

Dalo by se říct, že styl Hike & Fly je způsob paraglidingu, kde je potřeba vaše pilotní umění dohromady s vytrvalostí a pevnou vůlí při zdolávání kopců a hor. Podle názvu je to tedy kombinace dvou sportů. Cestou na kopec používáte svoje nohy, cestou dolů svůj padák(ový kluzák, „paraglajd“). No řekněte, komu by se chtělo dolů pěšky, když to jde jinak a zajímavěji?

Co k tomu určitě potřebujete aneb bez piloťáku to prostě nepůjde

Kromě dobré obuvi se určitě neobejdete bez pilotní licence na padákový kluzák, česky slangově „padák, křídlo, paraglajd“ (anglicky „paraglider“). Musíte se tedy naučit paraglidingu. Ten vás naučí instruktoři v paraglidingových školách a pokud jste šikovní, můžete získat piloťák i během jednoho týdne v rámci kurzu paraglidingu. Rychlou orientaci mezi školami nabídne tento přehled ZDE.

Jednodenní nebo vícedenní Hike & Fly?

Chystáte-li se na jednodenní výšlap bez plánu uletět pryč (a chcete spíš si jen tak poletovat v dané lokalitě nebo jen sletět), stačí si do batohu zabalit vše pro létání (tzn. padák se záložákem, sedačku, helmu, variometr) a drobné občerstvení na cestu. Kopec, na který se chystáte, by měl být bezpečně velkou startovačku. S rozmyslem volte i místo na přístání.

Osobně tyto jednorázovky spojuju s chutí proběhnout se přírodou, vyčistit si hlavu a zasloužit si slet nebo se na kopec vydávám později odpoledne s foťákem a po dobytí vrcholu čekám na západ slunce kvůli světlu pro fotky. Odměnou za to všechno je pohodový slet s pěknými výhledy a dobrý pocit, že jsem něco zažil.

Kdo si plánuje vícedenní tůru s přelety, měl by si vytyčit alespoň základní body: před jakoukoli akcí, zda na to budou vůbec meteorologické podmínky, dále jakou vzdálenost chceme celkem zdolat, jak to rozložíme do jednotlivých dnů, kde budeme spát (horské chaty, na divoko). Od tohoto se pak odvíjí velikost výbavy a množství jídla, které s sebou nesete. Když vím, že můj trip vede přes vesnice, kde se bude dát něco přikoupit, výživu v batohu eliminuji. Když vím, že spát budu v horských chatách, nepotřebuji stan, atd. Společné vícedenní přelety a bivaky by měli plánovat piloti zhruba stejně zkušení a fyzicky zdatní.

Výbava

Pokud už výbavu máte a víte, že je příliš těžká, vězte že i tady je řešení. Každý lepší výrobce padáčkářské výbavy už nabízí i výbavu vyloženě pro Hike & Fly. Padáky, sedačky, záložáky, i varia se dají aktuálně sehnat i v daleko jiných kilogramových relacích, než je klasická výbava. Padáky a záložáky jsou z lehčích materiálů, sedačkám se zase ubírají chrániče, a tím se zvětšuje úložný prostor, a vária jsou menší a lehčí. Hike & Fly výbavě se na těchto stránkách věnujeme například v tomto článku, kde srovnáváme lehké padáky a sedačky na bázi dat od výrobců a v článku, kde porovnáváme konkrétní zkušenosti se sedačkami.

Je libo závodit?

Vrcholem tohoto sportu je pak závodění. K nejznámějším závodům patří Redbull X-Alps nebo X-Pyr. V prvním případě jde o to, zdolat vzdálenost ze Salzburku až do Monaka přes několik otočných bodů. V druhém případě jde o to, zvládnout Pyreneje od Atlantiku až po Středozemní moře, opět protnutím určitých bodů daných organizátory soutěže. Úspěšným českým závodníkem je všestranný padáčkář Standa Mayer.

Zajímavý projekt s názvem Hike & Fly X-Slovakia 2016 si nedávno vymyslel a zrealizoval mladý a nadějný slovenský pilot Ľuboš Kravec, když se vydal s padákem napříč Slovenskem

Na závěr

Tento druh sportu je obecně lákavý svojí svobodou, pobytem v přírodě, krásnými výhledy, neplánovaným dobrodružstvím, adrenalinem a nezávislostí na všem včetně dopravních prostředků. Vše je jen na vás a vaší touze zdolávat kopce a vzdálenosti jinak než autem a MHD 🙂

Na těchto stránkách si určitě dále řekneme, jak takový výlet naplánovat, co si přesně vzít s sebou, kam vyrazit a jak svoji výbavu co nejvíce odlehčit.

Nadšený paraglidista, fotograf a filmmaker. Zakladatel paraglidingového projektu Cloudbase-Hunters.cz.

Pro prvních 100 pilotů

Přihlaš se k odběru!

Krom pravidelných podcastů bychom chtěli vydávat pravidelné newslettery. Najde se 100 zájemců, co by chtěli každý měsíc do své schránky dostávat nejzajimavější tipy a rady o paraglidingu a posunuli tak své létání na další úroveň? Prvních 100 od nás dostane navíc dárek!

Mezitím nás můžete sledovat na našem Facebooku nebo na Anchor podcastu

Úspěšně jste se přihlásili k newsletteru. Jakmile vás bude 100, vydáme první články! :) Díky za podporu!

Nastala chyba, zkuste to prosím později.

Váš email nevyužijeme na nic jiného, než na zasílání pravidelných newsletterů o létání.